Tea and Espresso Rounds

The Tea Round (ATR) is a 30 mile route with 12,000+ feet of ascent that starts and finishes
at the corner of Lake Road and Derwent Street in Keswick.

Created in 2017 by KAC member Jacob Tonkin

The tops you need to ‘touch’ are.. Catbells, Robinson, High Stile, Grisedale Pike, Hobcarton Crag, Eel Crag, Sail, Causey Pike, Rowling End and Barrow.

You can do them in any order/sequence that you like. A Winter Round is deemed as being during December, January and February.

If you would like to be added to the Leader Board below you need to supply a GPX track of your round, your name, date of run and TOTAL time to email keswickathletic@gmail.com. There’s no need to register just send an email or message via KAC Social Media and let us know you’re heading out. When you have completed the round we need the total ‘Elapsed Time’, from start to finish; this includes any stops, breaks or delays. On Strava you will need to make sure that your run type is set to ‘Race’ to get total time from door to door.

The route on Strava – https://www.strava.com/routes/22334145 (A guideline only). A Harvey’s Map of the Round is available for purchase HERE

Finally, it’s important to stay safe and be prepared for any weather, this run is through mountainous areas and the weather can be very unpredictable. There are lots of guides to staying safe, information on what to carry, what to wear and what to do in the case of accidents. A couple of great resources are this Runners World article and we recommend getting advice and guidance from our Club Coach, Dave Troman at Love to Run Coaching or contacting Joe from NAV4 Adventure or Matt from Lakeland Mountain Guides as he has both guided the route and run it himself a few times.

Keswick Athletic Record Holders

Catherine Spurden on 13 July 2018 8.51 – 1st fastest (at the time) solo woman. Again 4th November, 2020 in 6.57 (2)!

Ladies V40 Relay Team on 29th September 2018 6.32* – fastest relay round

Brennan Townshend on (1) 28th October 2018 6.43 (2) 1st December 2018 5.54* – fastest winter round (3) 5th November 2019 5.30 (4) 21st June 2020 4.57* – fastest solo man

Katie Kaars Sijpesteijn on (1) 21st March 2020 7.00 (2) 12th July 2020 6.26* – fastest solo woman (at the time)

Lesley Malarkey on 27th October 2019 10.52* – fastest V70 female. Again 18th October in 9.34* (2)

Northern Fells Record Holders

Andrew Martindale was the VERY first on 29th June 2017 in 10.26

Natalie Hawkrigg, Clare Regan and Liz Berry breathed new life into the Tea Round on 29th of April 2018 in 10.18

NFRC were the 1st to do a team relay 3rd June 2018 in 7.39

Nic Ward – fastest round 20th August 2018 6.46

Paul Wilson – fastest Double Round & anti-clockwise* (1) 13 July 2018 9.17 (2) 19 Nov 2018 8.21 (3) 16th April 2019 21.38* (4) 21 Nov 2019 AC 8.20* (5) 1st Dec 2019 8.31

Chris Curtis – fastest anti-clockwise in 8.22 on 7th September 2018

Angela Wilson – fastest female (1) 29/09/18 9.01 (2) 23/11/2018 8.31 (3) 1 Dec 2019 8.31

Robin Regan – fastest youngster on the 5th of October, 2019 at the age of 16

Gwen – fastest collie on 21 Jan 2020 in 10.28

Leader Board of Glory

Email keswickathletic@gmail.com to get your name added

*Indicates the Fastest Time and if there are 2** it means 2 records are held. Categories are Women, Men, Team, Anti-clockwise (AC), Winter (Dec, Jan, Feb) This (1) indicates how many full rounds an individual has done.
Andrew Martindale – Northern Fells Running Club 29/06/2017

10.26

Natalie Hawkrigg, Clare Regan, Liz Berry – NFRC 29/04/2018

10.18

Natalie Hawkrigg, Liz Berry, Clare Regan, David Regan, Steven O’Keefe, Richard Clarke, Rose Singleton, Alistair McCaig, Jenny Russell, Claire Guest – NFRC 03/06/2018

7.39

Stuart Percival – Sunderland Strollers 30/06/2018

10.15

Catherine Spurden – Keswick Athletic Club 13/07/2018

8.51

Paul Wilson (1) – NFRC 13/07/2018

9.17

Christopher Colla – NFRC 14/07/2018

14.29

Paul Foster 21/07/2018

10.59

Sam Holding – Cumberland Fell Runners 01/08/2018

7.27

Chris Curtis (1) and Steve O’Keeffe (anti-clockwise) – NFRC 11/08/2018

8.44

Nic Ward – NFRC 20/08/2018

6.46

Jack Davis 30/08/2018

10.22

Chris Curtis (2)(anti-clockwise and 1st to do it twice) – NFRC 07/09/2018

8.22

Claire Nance and Philip Withnall – Lonsdale Fellrunners 09/09/2018

8.53

Joe Shaw 15/09/2018

9.06

Richard Smith 26/09/2018

12.31

John Butters and Rob Brooks – Northumberland Fell Runners and Saltwell Harriers 27/09/2018

9.13

*Keswick Athletic V40 Ladies – Annabel Holmes, Dilys Riley, Lyn Thompson, Nicky Butler, Helen Winskill, Julie Carter, Jo Gillyon, Trudy Beetham & Sam Ayers (fastest relay team) – KAC 29/09/2018

6.32*

Angela Wilson (1) – NFRC 29/09/2018

9.01

James White, Marion Crawford and Ben Lowe 22/10/2018

12.31

John Fleetwood (anti-clockwise) 22/10/2018

8.53

Duncan Potts – CFR 26/10/2018

9.55

Brennan Townshend (1) – KAC 28/10/2018

6.43

Mike Harrison – Cumberland Fell Runners 28/10/2018

8.34

Geoff Williams 05/11/2018

12.03

Paul Wilson (2) – NFRC 19/11/2018

8.21

James Gibson 20/11/2018

8.40

Angela Wilson (2) – NFRC 23/11/2018

8.31

*Brennan Townshend (2) (fastest men’s winter round) – KAC 01/12/2018

5.54*

Alison, Joyce, Mike, Jan, Paul, Jane, Helen, Rachel and Val – Ilkley Harriers 01/12/2018

8.21

Martyn and Helen Price (1st Couple + 1st Winter Round for a Couple) 01/12/2018

10.14

Richard Pennock (1st Night Round) 20/12/2018

17.29

Sophie Noon and Miriam Leonard – CRFC 22/12/2018

9.01

Ross Coles – Strathclyde University Harriers 30/12/2018

8.31

*Bryony Halcrow and Tom Simpson (Fastest winter round for a couple) – Harrogate AC and Ambleside AC 02/01/2019

8.37*

Jason and Victoria Millward 05/01/2019

10.04

Ben Abdelnoor – Ambleside AC 08/01/2019

8.10

Lucy Spain and Rachel Findlay Robinson – Helm Hill and KAC 19/01/2019

10.43

Julie Carter – KAC 20/01/2019

8.58

Jon Heaney, Graham Lewis-Dale, Georgina Hinton-Lewis, Danny Ric – North Shields Poly 27/01/2019

11.06

Simon and Patrick Gray (1st Father and Son) 28/01/2019

10.25

David Williams – Ellenborough AC 01/02/2019

10.35

Harvey Lord, Tim Ripper and Pup Harris (1) – Black Coombe + Ambleside AC 02/02/2019

8.50

Victoria Miller (1) and Neil Davies 02/02/2019

12.16

Andrew Basford and Ed Poulter 14/02/2019

9.51

Mark Smith (1) – North Shields Poly 15/02/2019

10.17

Jacob Snochowski, Matthew Beresford, Jeremy Lefton and Ian Palmer starring Ralphie and Pedro our 1st canine ATR’s – Ambleside AC 17/02/2019

8.36

Darren Graham – Todmorden Harriers 23/02/2019

8:38

Kevin Barron and Jim Loudon 23/02/2019

8.09

Michelle Crowley (run not tracked or verified) 23/02/2019

8.20

Paul and Jo Simpson (1st Father and Daughter) – Ambleside AC 23/02/2019

10.39

Jon Morgan (1) 24/02/2019

12.35

Jack Wright – Ambleside AC 26/02/2019

7.35

Howard Seal (anti-clockwise) 28/02/2019

7.40

Dave Garner and Craig Stansfield – Todmorden Harriers and Rossendale Harriers  23/03/2019

9.11

Kim Collison – Borrowdale FR 24/03/2019

7.23

Little Dave and Pup Harris (2) – Fell Ponies 28/03/2019

8.31

Lee Shimwell and Mike Clayton – Calder Valley Fell Runners 30/03/2019

8.51

Louise Winter and Lou Stubbings – New Balance Run Club 30/03/2019

9.13

Stephen Jefferson and Nick Gallavin – Selfie Sunday Runners of Maidstone 30/03/2019

13.39

Mike Holliday – DH Runners 06/04/2019

8.32

Victoria Rose Miller (2), Rob Jones, Dan Milton and Bodil Oudshoorn 06/04/2019

11.35

Mark Smith (2) (1st to go clockwise and anti-clockwise) – North Shields Poly 12/04/2019

10.17

Alice McLean – Saddleworth Runners 13/04/2019

11.15

Jane Hodgson, Jill Davies and Nicky Torr – Saddleworth Runners 13/04/2019

11.52

Paul Nelson – Howgill Harriers 13/04/2019

8.13

Nicky Snook, Jill Boustead, Suzanne Darke, Sue Ratcliffe, Sarah Johnson, Liz Tromans, Christobel Heginbotham, Ruth Hutchinson, Brenda Roberts (V70) – Saddleworth Runners 13/04/2019

11.52

Simon Rowe – Ambleside AC 13/04/2019

8.07

Des Thorpe, Oz Kershaw and Winnie – Saddleworth Runners 14/04/2019

11.08

*Paul Wilson (1st and fastest DOUBLE round, starting 15th April going clock-wise and then anti-clockwise finishing on the 16th of April) – NFRC 16/04/2019

21.38*

Chris Bunker 19/04/2019

20.03

Paul Slone, Simon Wright and Alex Braysford – Clayton le Moor Harriers 19/04/2019

10.50

Paul Turner – Helm Hill 19/04/2019

9.51

Rob Humphreys and Roger Owen – Gade Valley Harriers and North Cotswold Tri and Run 19/04/2019

12.11

James Penson, Lee Collins, Paul Johnston (anti-clockwise) 27/04/2019

10.45

Jake Lodge, Harry Yarrow and Mark Duggan 04/05/2019

9.15

David Wilson and Jura – Bowland Fell Runners 05/05/2019

8.22

Stu Garlinge 05/05/2019

11.30

Estelle Mortimer and Alison Munford (anti-clockwise) 11/05/2019

11.31

Ali Milner and Matt Le Voi (1) – Lakeland Mountain Guides – if you want to do the round in safe hands, contact Matt and the team 🙂 16/05/2019

9.50

David Johnson 19/05/2019

7.47

Matt Stapley 19/05/2019

7.37

Ian and Lou Haworth – South Downs branch of the Tea Round with a combined age of over 100! Centenary Couples 21/05/2019

14.40

Guy and Sam Russell – Ambleside AC 23/05/2019

13.36

Peter Simpson (V70) 23/05/2019

12.01

Krystal and Richard Garnett – Howgill Harriers 25/05/2019

10.52

Lynsay Adair 25/05/2019

10.49

Rob Allen (anti-clockwise) – KAC 29/05/2019

9.05

Jonathan Tombs (anti-clockwise) – Eden Runners 31/05/2019

12.07

Ross Jenkin 01/06/2019

7.52

John Allan and Simon Fisher 09/06/2019

9.47

Alex Jones 18/06/2019

9.50

Hannah Corne and Andy Bell 19/06/2019

13.52

Amy Grace & Skye Steven Crowe & Barney – South Cheshire Harriers 22/06/2019

12.21

Oliver Blomfield & Foley – Eden Runners 23/06/2019

8.02

Craig Edwards, Karen Kemish, Sandra Williams, Dave Cumins (2) and Emma Phillips – Dirty Daps Muddy Tracks #DDMT 25/06/2019

15.18

Kate Sutton and Peta Rowand 26/06/2019

13.34

Jann Smith and Paul Carman – Ilkley Harriers 27/06/2019

8.54

*Simon Reed (1st EVER Swim Run Round – swim Derwentwater run swim Buttermere run swim Derwentwater) 29/06/2019

15.02*

Honor Thompson, Maria Cook and Bill Beckett – Skelmersdale Boundary Harriers and Chorley Athletic & Tri Club 30/06/2019

10.03

Amy Freeman, Gareth, Claire Davies and Iain Asher – Darwen Dashers 06/07/2019

11.02

Hedley Fletcher (anti-clockwise) 13/07/2019

9.35

John Leitch, Fiona Comrie, Angela Reid and Gareth Brown – North Ayrshire AC 13/07/2019

11.11

Patrick Bonnett – Durham Fell Runners 13/07/2019

12.09

Roy Ruddle – Ilkley Harriers (run not tracked or verified) 13/07/2019

9.24

Daniel Cade – Dark Peak Fell Runners 15/07/2019

7.40

Lotte Gale 23/07/2019

11.32*

Jeremy Lefton, Jim Tyson and Steve Brown – Ambleside AC 23/07/2019

12.09

Jenny Russell, Claire Dickinson and Kathy Batty – NFRC 02/08/2019

12.08

Jon Morgan (2) 03/08/2019

11.16

Matt Kiddle and Nick Chamberlain 03/08/2019

12.13

Simon Mortlock – Dumphries Running Club 03/08/2019

10.50

Kirsty Reade and Kate Fogelberg 04/08/2019

10.42

James Badcock 08/08/2019

12.30

Oliver Roberts and Dan Cade – North Leeds Fell Runners and Dark Peak Fell Runners 10/08/2019

7.12

Matt Le Voi (2) – Lakeland Mountain Guides 13/08/2019

8.45

Will Turner and Holly Smith (got engaged on their ROUND) 13/08/2019

12.04

William Waller and David Bowes 16/08/2019

11.01

Greg Hopkinson 17/08/2019

8.24

Mark Burley (1) and Billy Parkinson (anti-clockwise) 17/08/2019

9.16

Sara and Thomas Hollins 17/08/2019

14.30

Tony Harris and Jamie Hardman 17/08/2019

9.35

Ben Thomas 24/08/2019

15.15

Chloe Lumsdon and Ross Spalding 24/08/2019

10.27

Jessica Hartley and Rebecca Atkinson 24/08/2019

15.30

Matt Harris – Norfolk Trail Runners 24/08/2019

11.39

Sally and John Parkin (Celebrating their 12th Wedding Anniversary with 12,000 feet of ascent at night) – Bingley Harriers 26/08/2019

16.17

Stuart Davison 26/08/2019

16.57

*Mark Burley (2) (fastest anti-clockwise round) – Macclesfield Harriers 29/08/2019

7.26*

Paul Richardson, Gemma Bradley and Iain Armstrong (anti-clockwise) *To be verified – only half gpx route 29/08/2019

10.40

Katherine Davis and John Butters – Northumberland Fell Runners 01/09/2019

8.48

Amelia Hunt and Colin Allott – Goyt Valley Striders 07/09/2019

11.48

Alison Love & Mizzle the border terrier (anti-clockwise) 14/09/2019

9.34

Juliet Percival, Nigel Heppell and Mike Hughes – Elvet Striders 14/09/2019

14.01

Mark Burley (3) and Nathanael Booker – Macclesfield Harriers 14/09/2019

7.47

Rich Down 14/09/2019

11.10

Steve Wathall 14/09/2019

10.14

Adam Anderson 16/09/2019

10.13

Alex Smith and Thomas Howard – Westbury Harriers and Roundhay Runners and Rucksack Club 20/09/2019

13.14

Darren Parker – Cumberland Fell Runners 25/09/2019

9.15

Kevin Bray and Mike Steven (V60) – Morpeth Harriers 25/09/2019

13.15

Duane Roberts and Michael McCarroll 28/09/2019

10.11

Josie Greenhalgh and Tony Marlow – Lostock Athletic Club 28/09/2019

10.52

Michael Taylor, Wayne Baker and Barry Champion (anti-clockwise) 28/09/2019

12.53

Ryan Crellin and Jim Masters – Cumberland Fell Runners 28/09/2019

10.35

*Robin Regan (Youngest at 16 and fastest) – NFRC 05/10/2019

6.29*

Dan Summers, Matt Waters and Dean Russell 12/10/2019

8.25

Ian Renouf, Rich Bagnall, Joseph Mulroy and James Desmond aka RIJJ 12/10/2019

9.22

Jennifer Grange and Alison Love 19/10/2019

11.58

Sarah Gerrish – Helm Hill 26/10/2019

11.24

Lesley Malarkey (V70 female anti-clockwise) – Keswick Athletic Club 27/10/2019

10.52

James ‘Pup’ Harris (3) – Ambleside AC 27/10/2019

5.41

Danny Richardson and Graham Lewis-Dale (2) (anti-clockwise) – North Shields Poly 28/10/2019

8.56

Dan Haworth – Matlock AC 29/10/2019

6.39

Max Wainwright – Dark Peak Runners 30/10/2019

5.44

Alex Kendall – Howgill Harriers 31/10/2019

6.54

Emma Beveridge and Kirsty-Jane Birch (anti-clockwise) 02/11/2019

15.18

Brennan Townshend (3) – Keswick Athletic Club 05/11/2019

5.30

Jenni Rees-Jenkins, Graham Kelly, Bruce Taylor, Kevin Stephen and Nicola Redgwell – Garioch Roadrunners 09/11/2019

13.50

Kevin Stephen 09/11/2019

13.50

Jeremy Willis and David Riley 14/11/2019

12.13

John Allan and Kirsty Patten 15/11/2019

10.05

Rob Brown – Keswick Athletic Club 18/11/2019

6.34

Ross Jenkin 19/11/2019

8.14

Paul Wilson (4) (anti-clockwise) – NFRC 22/11/2019

8.20

Steve Rhodes, John Kennedy, Ian Bitcon and Richard Garratt 25/11/2019

14.00

Paul Aitken – Helm Hill 29/11/2019

6.42

Angela Wilson (3), Paul Wilson (5), Dave Cumins (3) – NFRC 01/12/2019

8.31

Jon Morgan (3) – Keswick Athletic Club 01/12/2019

10.26

Scott Boswell, Andy Waidson, Tyron Lewis and Andy Bryan (anti-clockwise) 02/12/2019

10.07

Sean Holmes and Michael Tosh 17/12/2019

15.18

Nathanael Ingram and Stephen Wilson 20/12/2019

10.31

Paul Johnson, Mike Harrison, Darren Parker, Paul Jennings, Daryl Tacon, Peter Walmsley, Sam Holding, Mick Allen, Les Barker – Cumberland Fell Runners (biggest group to complete the round overnight) 21/12/2019

12.16

Adam Jackson – NFRC 30/12/2019

8.46

Keith Fazey and Claire Forsythe 21/12/2019

15.10

Leon Boreham 31/12/2019

9.52

Scott Morley – Eden Runners 31/12/2019

7.38

Mike Walton (anti-clockwise) 01/01/2020

8.46

Paul Aitken and Adam Lloyd – Helm Hill Runners 04/01/2020

8.19

Matt Tomkins and James Allard (anti-clockwise) 10/01/2020

9.45

Joasia Zakrzewski 18/01/2020

7.45

Luke Von Freeden and Ella May Foreman 18/01/2020

16.20

Dan Clark – Thanet Road Runners 19/01/2020

9.45

Rose Singleton, Jenny Lee and Gwen the collie – NFRC 21/01/2020

10.28

Pedro Thompson – Keswick AC 25/01/2020

9.41

Emma Watson 07/03/2020

10.16

Ricky Lightfoot – Ellenborough AC 08/03/2020

5.16

Keith Stronach and Megan Lowery 13/03/2020

9.25

Ross Branningan 17/03/2020

8.23

Katie Kaars Sijpesteijn (1) – KAC 21/03/2020

7.00

Tim Grimwood, Chrissy Wheeler-Waller, Ian Oldham 22/03/2020

9.39

Steve Hopwood 08/06/2020

6.20

Matthew Atkinson 20/06/2020

5.46

*Brennan Townshend (4) (fastest men’s time) – KAC  21/06/2020

4.57*

Mark Gist and Tom Priestly 26/06/2020

10.34

Nathan Richmond, Tom Pilley and Nick Outram 01/07/2020

11.59

Peter Jobes 01/07/2020

9.16

Sam Birch-Machin 09/07/2020

6.56

Mingma Tshering Sherpa – KAC 11/07/2020

7.28

Katie Kaars Sijpesteijn (2) – KAC 12/07/2020

6.26

Richard Bolton 15/07/2020

7.22

Wayne Davis, Tim Downie and Mike Gilpin – Runstrong Team 18/07/2020

12.56

Mark Milner 19/07/2020

10.08

Paul Managh, Alastair MacDonald and Rob McClymont 20/07/2020

10.17

James Wilson 23/07/2020

7.58

Gill Dickson 24/07/2020

13.43

Laura Iredale and Andy Campbell 25/07/2020

11.50

Adam Oliver, Tim Roe and Ben Jackson 25/07/2020

9.59

Victoria Hatch 25/07/2020

17.34

Jade Bowling 25/07/2020

17.34

Chris Larkin 29/07/2020

6.46

Pete Faulkner 29/07/2020

8.17

Michael Taylor and Barry Champion 01/08/2020

11.43

Fiona Hodgson and Bruce Attwood 01/08/2020

12.56

Andrew Elwood – Skipton Athletic 03/08/2020

9.50

Keith Fazey 05/08/2020

6.55

Lisa and Pete Deacon 06/08/2020

11.08

Graham Lewis-Dale 08/08/2020

8.12

Simon Woodbury 08/08/2020

9.51

Amy Duck and Betty the Spaniel 08/08/2020

9.47

Helen and Steve Lindley-Jones 11/08/2020

15.46

Emma Roe, Andy Brooks, Chris Duro and Nick Kirkland 12/08/2020

13.38

Rebecca Price 12/08/2020

10.40

Dave Roy 13/08/2020

7.46

Gavin Pattison 15/08/2020

7.29

Andy Cole 19/08/2020

12.34

Andy Bannister 26/08/2020

13.54

Tamsin Cass 26/08/2020

9.13

Megan and Andrew Elliot 27/08/2020

13.02

Ian Hawley 30/08/2020

8.40

Sean Constantine and Graham Stevens – Holcombe Harriers 31/08/2020

11.43

*GF (athletes name and date with-held BUT time is worth noting and yes we have the GPS as proof if clarification is needed, email us!) BUT Ricky’s 5.16 time stands as fastest men’s solo round to date. BUT sub-5 is possible apparently!! 2020

4.44*

Matt Driver and Graham Driver 03/09/2020

10.24

Paul Tynam, Greg Sykes and Alex Dent 05/09/2020

10.27

Ricky Stevens 05/09/2020

7.46

Rick Rose-Coulthard 12/09/2020

10.46

Nathanael Ingram 12/09/2020

8.44

Lewis James and Rebecca Price 12/09/2020

8.28

John Tollitt (V55) – Northumberland Fell Runners 14/09/2020

10.21

Nick Harris 16/09/2020

13.28

Nick Lancaster 18/09/2020

9.05

Daniel Gill 19/09/2020

13.13

Alan Homer (anti-clockwise) – Derwent AC  19/09/2020

8.33

Wayne Laird 19/09/2020

13.13

John Douglas and Rebekah Beadle – Allithwaite Running Club 19/09/2020

10.05

Lorraine Slater, Ben Hoyle and Gary Bradley – Barlick Fell Runners 26/09/2020

9.33

Ben and Grace Rowley 26/09/2020

10.13

Norman Neilson, Adrian Dean, Kevin Plummer and Ian Padley 26/09/2020

10.52

Steven Carter 27/09/2020

10.54

Graham Watson 04/10/2020

9.13

Iain Povey 06/10/2020

10.14

Rachel Mellor – KAC 08/10/2020

8.15

John Telfer and Kevin Bray 10/10/2020

11.45

David Fort and Craig Storozuk – Clayton-le-Moors Harriers and Barlick Fell Runners 10/10/2020

9.07

Jacob Tonkin – KAC (and creator of the round in 2017) 11/10/2020

6.25

Trudy Beetham  – KAC 11/10/2020

7.50

Georgia Tindley 11/10/2020

6.07

Tom Gallagher – Derwent AC 17/10/2020

9.21

*Lesley Malarkey (V70 Female fastest round) – KAC (2) 18/10/2020

9.34*

Jason Preston 25/10/2020

9.48

Michael Lucas 25/10/2020

9.34

Catherine Spurden – KAC (2) 04/11/2020

6.57

*Antonia Fan – (fastest ladies time) 04/11/2020

6.06*

Robin Bush 14/11/2020

9.15

Your Name Date

Time

Your Name Date

Time

Espresso Rounds

If you’ve done an Espresso Round and want it recorded, same deal, email keswickathletic@gmail.com with dates, times, names and a gpx track and we’ll add you on… Our club coach Dave Troman was the first to plan and then run this route, very aptly taking an Espresso Cup with him and photographing it at the top of each fell top… just saying!

Our Menu of Mentions

  • 15th August 2020 – Mike Hall in 2.45.55 and on a very hot day said ‘A real struggle with Causey glad to be back’
  • 2nd August 2020 – Debbie Hope Buxton AC V45, Martin Dearden Staffs Moorlands AC V45 and Ben Williams Staffs Moorlands AC. We took an early trip up to Keswick on Sunday, leaving Leek at 5:30 am! We set off running at 8:22 am when the town was so, so quiet and we returned about 11:40 ish as we had recorded an elapsed time of 3 hours 23 min 51 sec
  • 14th July 2020 – Gareth Brown, marked as race on Strava and was a total time of 2hrs 30 mins 52 sec
  • 12th July 2020 – Sally Golightly with 10 year old Louis Parkin
  • 20th June 2020 – We did it on a lovely sunny day, Ambleside lady vets Sarah Jones F40, Cath Musetti F50, Kate Ayres F60, Carole Fleming F60, Kat Evans, Anne Giles F50
    Had a lovely time and didn’t rush- lots of photo stops and chats to walkers along the way. 3.47.40
  • 15th January 2020 – Tom Gallagher got soggy feet in his 2 hour 35 min Espresso round

Hall of Fame

Menu